Hlavné menu
Úvod
Zoznam pamiatok
Kaštiele a kúrie
Historické vily
Hrady a zámky
Hradiská a veže
Meštianske domy
Ľudová architektúra
Technické pamiatky
Skanzeny
Mestské rezervácie
Slovenské jaskyne
Slovenské kúpele
Ostatné pamiatky
><
Slovník
Odporúčaná literatúra
Dobové fotografie
Staré mapy
Filter krajov
Filter okresov
Najnovšie pridané
Snina kaštieľ
Koplotovce kúria 1
Koplotovce kúria 2
Rača Pálfiho kúria (Barónka)
Malacky Malý kaštieľ
Najprezeranejšie
Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel Kaštieľ (Barokový)
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov
Partneri projektu
Úvod arrow Zoznam pamiatok
Zoznam pamiatok

Kaštieľ Beladice

Tlačiť   E-mail  
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice: Kaštieľ Beladice
 
 • Kaštieľ Beladice
  Kaštieľ Beladice
 • Kaštieľ Beladice
  Kaštieľ Beladice
 • Kaštieľ Beladice
  Kaštieľ Beladice
 • Kaštieľ Beladice
  Kaštieľ Beladice
Typ pamiatky: Kaštiele a kúrie
Kraj: Nitriansky kraj
Okres: Zlaté Moravce
Nitra, Beladice, 951 75
Slovensko

Kaštieľ Beladice

Popis:
Barokovo-klasicistický kaštieľ s parkom a areálom hospodárskych budov bol postavený v obci Beladice, na okraji jej historickej časti, neďaleko od hlavnej cesty vedúcej zo Zlatých Moraviec do Nitry. V období socializmu bolo v objekte kaštieľa poľnohospodárske učilište a stredná škola, ktorá využívala aj okolité hospodárske budovy v areáli.
Exteriér kaštieľa získal svoju dnešnú podobu hlavne na konci 19. storočia, kaštieľ je poschodovou budovou s pôdorysom v tvare písmena T, pričom hlavná fasáda je orientovaná do parku. Rytmicky členená fasáda v prízemí s rustikou má v strede vystupujúci rizalit s balkónom pred niekdajšou slávnostnou sálou. Pri kaštieli stojí zimná záhrada, ktorá má zjednodušené neoklasicistické formy.
V interiéri kaštieľa je centrálnym priestorom schodište oproti vchodu, ktoré vedie do reprezentačných priestorov na poschodí. V prízemí sa zachovali kazetové drevené stropy a drevené obloženie stien, zvyšky knižničného zariadenia a historické kachle. Knižničný fond a historické obrazy boli prevezené do Univerzitnej knižnice a Slovenskej národnej galérie v Bratislave.
Pri kaštieli bol vytvorený park, v ktorom sú vzácne najmä mohutné exempláre líp a topoľov. Nevieme presne kedy bol založený, no okolo roku 1874 pri prestavbe kaštieľa bol taktiež upravovaný. Vtedy tam postavili rodinné mauzóleum Szentiványiovcov v romanticko-neorenesančnom slohu, ktoré má polygonálny pôdorys, vstupný stĺpový portikus a kupolu. V jeho vnútri sú sarkofágy a sochárska výzdoba od budapeštianskeho sochára Jána Fadrusza (1874). Terajší svoj tvar park nadobúdal postupne, najmä po roku 1898, keď Oskar Szentiványi prikúpil aj majetky štyroch susediacich zemanov. Realizáciou návrhov parku bol v rokoch 1906-07 poverený Michal Strnad z Topoľčian. V bližšie neznámej dobe boli v parku aj vodné plochy.
Od roku 1982 je beladický park na ploche 6,6 ha vyhlásený za chránený areál. Dnes tu rastie až 90 taxónov drevín. Zaujímavá je „beladická lipa“ so zvláštnym habitom, ktorá je stará okolo 300 rokov, no zastúpené sú aj také druhy ako Ginkgo dvojlaločné (2 jedince), Korkovník amurský a vzácny Ľaliovník tulipánokvetý.
 
 
 
 
 

Umiestnenie v rámci obce: 
Kaštieľ sa nachádza v širšom centre obce.
História:
Pôvodný prízemný kaštieľ v neskorobarokovom štýle postavili niekedy na konci 18. storočia vedľa dnes už neexistujúceho starého renesančného kaštieľa z roku 1620. V roku 1810 nový kaštieľ vyhorel, preto nasledovala obnova a empírová prestavba.
Najpodstatnejšia prestavba, z hľadiska dnešného výzoru kaštieľa, bola vykonaná v roku 1874 pre Oskara Szentiványiho. Autorom prestavby v romantickom a neobarokovo-klasicistickom slohu bol V. Balogh. Hlavnú budovu nadstavali o ďalšie poschodie, na nádvorí umiestnili ďalšie poschodové administratívno-hospodárske krídlo a upravili staršie prízemné krídlo, čím vznikol ústredný vstupný priestor doplnený pravidelne riešenou zeleňou.
Okolie:
V miestnej časti obce Beladice - Pustý Chotár je neoklasicistický kaštieľ s parkom zo začiatku 20. storočia, v súčasnosti slúžiaci ako hotel. Park je chráneným areálom so vzácnymi drevinami.
Asi 7 km od Beladíc, na rozhraní katastrov obcí Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, je Arborétum Mlyňany, ktoré predstavuje najväčšiu zbierku drevín na Slovensku (vyše 2 300 druhov drevín, pracovisko SAV).
Približne 9 km na sever leží obec Kostoľany pod Tríbečom, v ktorej sa nachádza jedna z najvýznamnejších architektonických pamiatok Slovenska, predrománsky kostolík sv. Juraja. Jeho vznik sa datuje do 10. storočia. Je druhým najstarším dodnes stojacim predrománskym kostolom na Slovensku. Z Kostolian je po červenej turistickej značke prístup (asi 2 km) na hrad Gýmeš, z ktorého je prekrásny výhľad do údolia rieky Žitavy.
Prístup:
Zastávka SAD je na okraji obce, pri hlavnej ceste Nitra - Zlaté Moravce.

 

Počet zobrazení pamiatky: 19812

Ďalšie informácie o pamiatke:
Historický región: Tekovská stolica
Prístupnosť: verejne prístupná
Ochrana pamiatky:
 • Národná kultúrna pamiatka
Vlastníctvo: obecné
Súčasné využitie: iné
Stav pamiatky: rekonštruovaná

Slavica o.z. © 2016 :: kastiel.org webmail