Hlavné menu
Úvod
Zoznam pamiatok
Kaštiele a kúrie
Historické vily
Hrady a zámky
Hradiská a veže
Meštianske domy
Ľudová architektúra
Technické pamiatky
Skanzeny
Mestské rezervácie
Slovenské jaskyne
Slovenské kúpele
Ostatné pamiatky
><
Slovník
Odporúčaná literatúra
Dobové fotografie
Staré mapy
Filter krajov
Filter okresov
Najnovšie pridané
Snina kaštieľ
Koplotovce kúria 1
Koplotovce kúria 2
Rača Pálfiho kúria (Barónka)
Malacky Malý kaštieľ
Najprezeranejšie
Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel Kaštieľ (Barokový)
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov
Partneri projektu
Úvod arrow O projekte
Tlačiť E-mail

O projekte

Projekt Hrady-Zamky-Kastiele.sk

   Informačný portál hrady-zamky-kastiele.sk vznikol s cieľom rozšíriť priestor, na ktorom bude možné nájsť nielen základné informácie o vybraných architektonických pamiatkach na Slovensku, čo je prípad bežne dostupných (knižných) turistických sprievodcov a to najmä tých, ktoré sú zamerané na hrady. Chceme sa v spolupráci s viacerými autormi pokúsiť o detailnejšie poznanie vybraných stavebných skvostov, priniesť viac informácií a fotografií o ich dnešnom stave a o stave odborného výskumu o nich, prípadne aj nový pohľad na ich vznik, historický vývoj a zmysel (funkcie) ich existencie v minulosti a dnes.

   Portál hrady-zamky-kastiele.sk je primárne venovaný, aj keď to úplne nezodpovedá názvu portálu, piatim skupinám architektonických pamiatok a trom druhom pamiatkových rezervácií:

  • hrady a zámky,
  • kaštiele a kúrie,
  • meštianske domy,
  • ľudová architektúra,
  • technické pamiatky,
  • skanzeny,
  • pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry,
  • mestské pamiatkové rezervácie.

   Názov portálu bol zvolený v kratšej, "symbolickej" podobe, kvôli jeho zapamätateľnosti a zjednodušeniu prístupu. Našou ambíciou je postupne zmapovať všetky významné vybrané pamiatky a súbory pamiatok na Slovensku, čo bude aj časovo náročná práca.
   Architektonické pamiatky vnímame ako výsledok snaženia, šikovnosti a technických schopností našich predkov. Každá z nich má svoju kultúrnohistorická hodnotu, za ktorou môžeme vidieť prejav materiálnej (stavebnej) kultúry našich predkov, ich estetického cítenia, obraz spôsobu života rôznych spoločenských vrstiev, resp. spôsob ich bývania, hospodárenia, obrany a pod. To všetko v úzkej závislosti od účelu výstavby tej - ktorej architektúry.
   Nemenej dôležitým cieľom nášho snaženia je spopularizovanie vybraných kultúrnych pamiatok. Našou snahou je dostať na internet fundovanejšie a čo najnovšie informácie o vybraných slovenských stavebných pamiatkach, ktoré sú často roztrúsené po rôznych starších alebo aj novších, ale ťažšie dostupných časopisoch, zborníkoch, brožúrach, resp. monografiách. Pri tých pamiatkach, u ktorých to bude možné, uvedieme aj literatúru monografického charakteru, ktorá by mala byť dostupnejšia vo väčších a špecializovaných knižniciach.

   Aj prostredníctvom tohto webu chceme pomôcť k zachráne niektorých chátrajúcich pamiatok, hlavne kaštieľov. V spolupráci s realitnou kanceláriou Micro-reality v Nitre tu predstavíme aj kaštiele alebo iné stavebné pamiatky, ktoré sú na predaj a čakajú na svojho vlastníka, ktorý ich zachráni (sekcia „Pamiatky na predaj“).

Výzva k spolupráci

   Každý, kto by chcel spolupracovať na tomto projekte, prípadne chcel spopularizovať svoju lokálnu stavebnú pamiatku a má k nej aj nejaké podklady alebo fotografie, nech napíše na e-mail Miloš Zverina - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

 

Image
 
Slavica o.z. © 2016 :: kastiel.org webmail