Hlavné menu
Úvod
Zoznam pamiatok
Kaštiele a kúrie
Historické vily
Hrady a zámky
Hradiská a veže
Meštianske domy
Ľudová architektúra
Technické pamiatky
Skanzeny
Mestské rezervácie
Slovenské jaskyne
Slovenské kúpele
Ostatné pamiatky
><
Slovník
Odporúčaná literatúra
Dobové fotografie
Staré mapy
Filter krajov
Filter okresov
Najnovšie pridané
Snina kaštieľ
Koplotovce kúria 1
Koplotovce kúria 2
Rača Pálfiho kúria (Barónka)
Malacky Malý kaštieľ
Najprezeranejšie
Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel Kaštieľ (Barokový)
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov
Partneri projektu
Úvod arrow Projekt
Tlačiť E-mail

O projekte

Projekt Hrady-Zamky-Kastiele.sk

   Informačný portál hrady-zamky-kastiele.sk vznikol s cieľom rozšíriť priestor, na ktorom bude možné nájsť nielen základné informácie o vybraných architektonických pamiatkach na Slovensku, čo je prípad bežne dostupných (knižných) turistických sprievodcov a to najmä tých, ktoré sú zamerané na hrady. Chceme sa v spolupráci s viacerými autormi pokúsiť o detailnejšie poznanie vybraných stavebných skvostov, priniesť viac informácií a fotografií o ich dnešnom stave a o stave odborného výskumu o nich, prípadne aj nový pohľad na ich vznik, historický vývoj a zmysel (funkcie) ich existencie v minulosti a dnes.

   Portál hrady-zamky-kastiele.sk je primárne venovaný, aj keď to úplne nezodpovedá názvu portálu, piatim skupinám architektonických pamiatok a trom druhom pamiatkových rezervácií:

  • hrady a zámky,
  • kaštiele a kúrie,
  • meštianske domy,
  • ľudová architektúra,
  • technické pamiatky,
  • skanzeny,
  • pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry,
  • mestské pamiatkové rezervácie.

   Názov portálu bol zvolený v kratšej, "symbolickej" podobe, kvôli jeho zapamätateľnosti a zjednodušeniu prístupu. Našou ambíciou je postupne zmapovať všetky významné vybrané pamiatky a súbory pamiatok na Slovensku, čo bude aj časovo náročná práca.
   Architektonické pamiatky vnímame ako výsledok snaženia, šikovnosti a technických schopností našich predkov. Každá z nich má svoju kultúrnohistorická hodnotu, za ktorou môžeme vidieť prejav materiálnej (stavebnej) kultúry našich predkov, ich estetického cítenia, obraz spôsobu života rôznych spoločenských vrstiev, resp. spôsob ich bývania, hospodárenia, obrany a pod. To všetko v úzkej závislosti od účelu výstavby tej - ktorej architektúry.
   Nemenej dôležitým cieľom nášho snaženia je spopularizovanie vybraných kultúrnych pamiatok. Našou snahou je dostať na internet fundovanejšie a čo najnovšie informácie o vybraných slovenských stavebných pamiatkach, ktoré sú často roztrúsené po rôznych starších alebo aj novších, ale ťažšie dostupných časopisoch, zborníkoch, brožúrach, resp. monografiách. Pri tých pamiatkach, u ktorých to bude možné, uvedieme aj literatúru monografického charakteru, ktorá by mala byť dostupnejšia vo väčších a špecializovaných knižniciach.

   Aj prostredníctvom tohto webu chceme pomôcť k zachráne niektorých chátrajúcich pamiatok, hlavne kaštieľov. V spolupráci s realitnou kanceláriou Micro-reality v Nitre tu predstavíme aj kaštiele alebo iné stavebné pamiatky, ktoré sú na predaj a čakajú na svojho vlastníka, ktorý ich zachráni (sekcia „Pamiatky na predaj“).

Výzva k spolupráci

   Každý, kto by chcel spolupracovať na tomto projekte, prípadne chcel spopularizovať svoju lokálnu stavebnú pamiatku a má k nej aj nejaké podklady alebo fotografie, nech napíše na e-mail Miloš Zverina - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

 

Image
 
Slavica o.z. © 2016 :: kastiel.org webmail