Hlavné menu
Úvod
Zoznam pamiatok
Kaštiele a kúrie
Historické vily
Hrady a zámky
Hradiská a veže
Meštianske domy
Ľudová architektúra
Technické pamiatky
Skanzeny
Mestské rezervácie
Slovenské jaskyne
Slovenské kúpele
Ostatné pamiatky
><
Slovník
Odporúčaná literatúra
Dobové fotografie
Staré mapy
Filter krajov
Filter okresov
Najnovšie pridané
Koplotovce kúria 1
Koplotovce kúria 2
Rača Pálfiho kúria (Barónka)
Malacky Malý kaštieľ
Plavecký Mikulᚠ- Kaštiež Mon Repos
Najprezeranejšie
Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel Kaštieľ (Barokový)
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov
Partneri projektu
Úvod arrow Články
Tlačiť E-mail
Friday, 05 November 2010

Bojnický Zámok

ImageV severnej časti bývalej Nitrianskej župy, v prievidzskom okrese, v romantickej kotline, ktorá je ohraničená Kľakom, Žiarami, Kosým chrbtom, pohorím Vtáčnika, Malou Magurou a Rokošom, na miernej vyvýšeninke na kraji vľúdnej slovenskej dedinky Bojníc je jeden z najkrajších hradov nášho Slovenska, ba azda celej Česko­slovenskej republiky: zámok Bojnice.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail
Friday, 05 November 2010

Bratislavský Zámok

ImageBratislava! Naša slovenská Bratislava! Zapadla tu kedysi Slávov sláva, ale len na čas, lebo spravodlivá Prozreteľnosť zatočila kolesom osudu a zas „zasvitla tu Slávov sláva".

Bratislavský hrad! Stojíš hrdý, nepokorený, mohutný sťa nejaký nezlomný boha­tier. Mnoho víchríc a búrok sa prevalilo cez teba, ale ty stojíš pevne a tvoje múry vzdorujú nezlomné všetkým nárazom víchrice a búrky! Stojíš sťa mocný a nepod­dajný titan! V minulosti si bol strážcom a ochrancom svojho okolia a dnes si pomní­kom nášho obdivu. Túžime po tajnostiach tvojej dávnej minulosti, veď naši sloven­skí predkovia kládli tvoje základy a bránili ťa statočne pred nepriateľskými útokmi.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail
Friday, 05 November 2010

Topolčiansky hrad

Topolčany
Podla fotografie z 1938
V bývalej Nitrianskej župe v topoľčianskom okrese, od mestečka Topoľčian na sever, na kopci medzi horami, nad útulnou dedinkou Podhradím sú ešte dosť za­chovalé rumy hradu topoľčianskeho.

Hrad s impozantnou, zachovalou a opravenou „neboj sa vežoufí ako mlčanlivý strážca hľadí na šíre okolie. Pod ním, ako by do jeho ochrany, túlia sa drobné cha­lúpky Podhradia. On už nie je ich postrachom, ako býval za stredoveku, iba ozdo­bou, ktorá tvorí s nimi harmonický, romantický obraz. Obraz pôsobí takým moc­ným dojmom, že ťažko naň zabudnúť. Nálada okolo je tichá, idylická: prostredie pre tichý život slovenského sedliaka. Pyšno sa vypínajúca, vetrom ošľahaná veža ako by bola jeho záštitou.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail
Friday, 29 October 2010

Nitriansky hrad

ImageNitra milá, Nitra, ty slovenská mati! Ty starobylá a staroslávna! Počiatky tvoje 'strácajú sa pre zrak dejín v nepreniknuteľnej hmle dávnych časov. Staré časy sú veľmi chudobné a skúpe na zprávy o tebe, ledva majú niekoľko slov o tebe, hoci si staršia ako samé nám známe dejiny. Mala si vážnu a veľkú úlohu už vtedy, keď sa ešte história ani nepísala. Si svedkom a dokumentom našej pradávnej minulosti. Pyšne vyčnievaš nad šírym svojím okolím. Prežila si divé búrky a znášala si ťažký osud. Tvoj hrad sa skvel v nádhere už na úsvite slovensko-kresťanskej vzdelanosti. Odtiaľto sa rozsievalo semä kultúry po celej slovenskej otčine.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 8 z 14
Slavica o.z. © 2014 :: kastiel.org webmail