Hlavné menu
Úvod
Zoznam pamiatok
Kaštiele a kúrie
Historické vily
Hrady a zámky
Hradiská a veže
Meštianske domy
Ľudová architektúra
Technické pamiatky
Skanzeny
Mestské rezervácie
Slovenské jaskyne
Slovenské kúpele
Ostatné pamiatky
><
Slovník
Odporúčaná literatúra
Dobové fotografie
Staré mapy
Filter krajov
Filter okresov
Najnovšie pridané
Snina kaštieľ
Koplotovce kúria 1
Koplotovce kúria 2
Rača Pálfiho kúria (Barónka)
Malacky Malý kaštieľ
Najprezeranejšie
Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel Kaštieľ (Barokový)
Kaštieľ Beladice
Kaštieľ Beladice
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov
Partneri projektu
Úvod arrow Slovenské hrady 1938
Slovenské hrady 1938
Tlačiť E-mail

Bojnický Zámok

ImageV severnej časti bývalej Nitrianskej župy, v prievidzskom okrese, v romantickej kotline, ktorá je ohraničená Kľakom, Žiarami, Kosým chrbtom, pohorím Vtáčnika, Malou Magurou a Rokošom, na miernej vyvýšeninke na kraji vľúdnej slovenskej dedinky Bojníc je jeden z najkrajších hradov nášho Slovenska, ba azda celej Česko­slovenskej republiky: zámok Bojnice.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail

Bratislavský Zámok

ImageBratislava! Naša slovenská Bratislava! Zapadla tu kedysi Slávov sláva, ale len na čas, lebo spravodlivá Prozreteľnosť zatočila kolesom osudu a zas „zasvitla tu Slávov sláva".

Bratislavský hrad! Stojíš hrdý, nepokorený, mohutný sťa nejaký nezlomný boha­tier. Mnoho víchríc a búrok sa prevalilo cez teba, ale ty stojíš pevne a tvoje múry vzdorujú nezlomné všetkým nárazom víchrice a búrky! Stojíš sťa mocný a nepod­dajný titan! V minulosti si bol strážcom a ochrancom svojho okolia a dnes si pomní­kom nášho obdivu. Túžime po tajnostiach tvojej dávnej minulosti, veď naši sloven­skí predkovia kládli tvoje základy a bránili ťa statočne pred nepriateľskými útokmi.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail

Topolčiansky hrad

Topolčany
Podla fotografie z 1938
V bývalej Nitrianskej župe v topoľčianskom okrese, od mestečka Topoľčian na sever, na kopci medzi horami, nad útulnou dedinkou Podhradím sú ešte dosť za­chovalé rumy hradu topoľčianskeho.

Hrad s impozantnou, zachovalou a opravenou „neboj sa vežoufí ako mlčanlivý strážca hľadí na šíre okolie. Pod ním, ako by do jeho ochrany, túlia sa drobné cha­lúpky Podhradia. On už nie je ich postrachom, ako býval za stredoveku, iba ozdo­bou, ktorá tvorí s nimi harmonický, romantický obraz. Obraz pôsobí takým moc­ným dojmom, že ťažko naň zabudnúť. Nálada okolo je tichá, idylická: prostredie pre tichý život slovenského sedliaka. Pyšno sa vypínajúca, vetrom ošľahaná veža ako by bola jeho záštitou.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail

Nitriansky hrad

ImageNitra milá, Nitra, ty slovenská mati! Ty starobylá a staroslávna! Počiatky tvoje 'strácajú sa pre zrak dejín v nepreniknuteľnej hmle dávnych časov. Staré časy sú veľmi chudobné a skúpe na zprávy o tebe, ledva majú niekoľko slov o tebe, hoci si staršia ako samé nám známe dejiny. Mala si vážnu a veľkú úlohu už vtedy, keď sa ešte história ani nepísala. Si svedkom a dokumentom našej pradávnej minulosti. Pyšne vyčnievaš nad šírym svojím okolím. Prežila si divé búrky a znášala si ťažký osud. Tvoj hrad sa skvel v nádhere už na úsvite slovensko-kresťanskej vzdelanosti. Odtiaľto sa rozsievalo semä kultúry po celej slovenskej otčine.

Celý článok...
 
Tlačiť E-mail

Hrad Hrušov

ImageV zlatomoraveckom okrese v bývalej Tekovskej župe, neďaleko Topoľčianok, let­ného sídla nášho milovaného prezidenta republiky, v utešenom údolí sú romantické rumy hrušovského hradu.

Že je to prostredie okúzľujúce, dokazuje i okolnosť, že náš pán prezident hrad Hrušov dosť často navštevuje a rád sa tam zabudne po únavnej práci, aby si od­dýchol a nasbieral nových síl pre ďalšie úmorné povinnosti.


 

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 5 z 10
Slavica o.z. © 2016 :: kastiel.org webmail